Kırmızı Biberin Faydaları
Sağlık

Kırmızı Biberin Faydaları

Dolmalık biber, kırmızı dolmalık biber, kırmızı biber veya tatlı biber olarak da adlandırılan kırmızı biber, hafif tatlı ama dünyevi bir tada sahiptir. Bu biberler, daha acı yeşil dolmalık biberlerin tamamen olgun versiyonlarıdır.

Kırmızı biber, jalapeño, kırmızı biber, acı biber ve birkaç diğer acı biber gibi çeşitleri de içeren bir aile olan Capsicum annuum’un bir çeşididir. Kırmızı renkli diğer biber türlerini görecek olsanız da, yalnızca kırmızı dolmalık biber halk arasında “kırmızı biber” olarak bilinir.

Capsicum annuum, Orta ve Güney Amerika’ya özgüdür ve evcilleştirilmesine muhtemelen yaklaşık 7.500 yıl önce Orta Meksika’da başlamıştır. Zamanla çeşitli çeşitler şekillendi ve bugün çeşitler olarak devam ediyor. Dolmalık biber bu çeşitlerden biriydi ve 1400’lerde İspanyol keşiflerinden önce aktif olarak yetiştiriliyordu.

Artık dünya çapında yetiştirilen kırmızı biberler, tatlı tatlarının birçok yemeği canlandırması nedeniyle popülerliğini koruyor.

Sağlık yararları
Teknik olarak bir meyve olan kırmızı biber, sebze ürünleri bölümünde temel olarak daha yaygındır. Aynı zamanda mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Her yarım fincan çiğ kırmızı biber, günlük önerilen A vitamini alımınızın yüzde 47’sini ve C vitamininizin yüzde 159’unu sağlar.

Kırmızı biberin diğer sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

Bağışıklık Sistemi Desteği

C vitamini, hücre hasarıyla savaşan, bağışıklık sisteminin mikroplara karşı tepkisini artıran ve anti-inflamatuar etkiye sahip güçlü bir antioksidandır. Kırmızı biberler c vitamini açısından zengindir, ancak onları kavurmak C vitamini içeriğini yüzde 25’e kadar azaltır.

Göz ve Cilt Sağlığını İyileştirin

Kırmızı biberdeki A vitamini ve beta-karoten, genel görme ve göz sağlığınız için iyi bir destek sağlar. A vitamini ayrıca cilt hücrelerini desteklemede, yaraları iyileştirmede ve beyaz kan hücresi büyümesini artırmada yardımcı olur.

Beslenme
Kırmızı biber, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidan bileşikler açısından zengin bir kaynaktır. İlginç bir şekilde, kırmızı dolmalık biber aynı zamanda çok az kapsaisin içeren veya hiç kapsaisin içermeyen tek Capsicum çeşididir – müstehcenlikten sorumlu bileşik.

Kırmızı biber ayrıca şunları içerir:

Kalsiyum
A vitamini
C vitamini
E vitamini
Ütü
Potasyum
Magnezyum
Beta karoten
B6 vitamini
folat
Niasin
riboflavin
K vitamini

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

İstanbul Hava Durumu

ISTANBUL

Döviz Kurları

USD
USD
-
19.9872
19.9512
AUD
AUD
1.5318
13.0787
12.9940
DKK
DKK
6.9365
2.8859
2.8718
EUR
EUR
1.0739
21.4637
21.4251
GBP
GBP
1.2362
24.7508
24.6224
CHF
CHF
0.9033
22.1766
22.0352

Süper Lig Puan Tablosu

Seçim Anketi

Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?

Bugün Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?

Günün Karikatürü

Karikatür-Yuvayı Dişi Kuş Yapar